Start

herb

 • Zarejestruj się

Powstanie za 10 lat i ma zastąpić port Chopina. Pięć rzeczy o superlotnisku

Prawdopodobnie w najbliższy wtorek rząd zajmie się tematem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów - 40 kilometrów od Warszawy. Pierwszy samolot ma odlecieć z nowego portu w połowie 2027 roku. Przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy wyniesie ok. 31-35 mld zł. Co już wiemy o CPK.

1. Lotnisko i kolej

Rząd przyjął w kwietniu Koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego jako węzła transportowego, opartego na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

- Z Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność" do większości największych polskich miast dojedziemy koleją w 2-2,5 godziny - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Port "Solidarność" powinien stanowić centrum udoskonalonego systemu transportu kolejowego - założono. Jednocześnie ma być lotniskiem o randze międzynarodowej i konkurować z największymi tego typu obiektami na świecie.

- Wraz z budową portu mogą być przeprowadzone określone inwestycje kolejowe - powiedział Wild w piątek w RMF FM. - To kiedy dojedziemy do poszczególnych miast koleją z portu "Solidarność", zależy od tego, jaki priorytet będą miały poszczególne inwestycje - przyznał Wild.

2. Lokalizacja

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim, około 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa.

Wild podawał, że na umiejscowienie CPK potrzeba 3 tys. hektarów. Dla porównania największy port lotniczy w Polsce, czyli warszawskie Lotnisko Chopina, ma 635 ha. (od redakcji Informatora - 3 tys. hektarów to 30 km2, zaś cała Gmina Baranów to 75 km2. Jak łatwo policzyć całość inwestycji zajmie blisko połowę naszej gminy)

Przyznał, że "na razie znamy miejsce, które jest optymalne, aby powstał CPK. (...) Na wybór konkretnej działki mamy jeszcze dwa lata. Będzie to zależało od badań środowiskowych, badań geologicznych. Będziemy rozważali różne warianty, tak, aby ta budowa była w najmniejszym stopniu uciążliwa dla mieszkańców" - dodał.

3. Odszkodowania

Wild zapewniał, że mieszkańcy Baranowa i Stanisławowa nie stracą na budowie CPK. - Chcielibyśmy podkreślić, że będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości i interesu Rzeczpospolitej, aby wszelkie niedogodności (...) Rzeczpospolita wynagrodziła ludziom, którzy mieszkają na tym terenie - powiedział. Dodał, że rząd przygotuje ofertę "godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów".

Na pytanie o uciążliwość przyszłego lotniska i hałas dla mieszkańców, Wild odpowiedział, że te osoby także "na pewno dostaną rekompensaty, jeżeli będzie to wynikało z przepisów, które są powszechnie obowiązujące".

Jego zdaniem przy odszkodowaniach tego typu "istnieją pewne mechanizmy, które pozwalają pogodzić interes publiczny i interes prywatny", sprawdzone przy okazji poważnych inwestycji, m.in. drogowych.

Pełnomocnik rządu ds. CPK w trakcie piątkowej rozmowy w RMF FM powiedział także, że "o tym, jaka będzie liczba osób, którym zaoferujemy odszkodowania, zadecyduje ostateczna lokalizacja".

4. Budowa

Budowa CPK ma potrwać 10 lat. Jak mówił Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot powinien odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld zł. - O finansowanie się nie niepokoimy. Mamy interesujące oferty współpracy wiążące się z finansowaniem przy tym projekcie - mówił Wild w ubiegłym tygodniu.

5. Co z lotniskiem?

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie. (od redakcji Informatora - są także eksperci, którzy uważają, iż przeprowadzenie gruntownej modernizacji Lotniska Chopina oraz usprawnienie zarządzania i logistyki mogło by dwukrotnie zwiększyć przepustowość Okęcia, a co za tym idzie sensowność budowania kolejnego dużego portu lotniczego wydaje się być wątpliwa)

- W okolicach 2025 r. należy podjąć decyzję o dalszym losie Lotniska Chopina w związku z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - mówił Wild. Powtórzył, że uruchomienie CPK oznacza zamknięcie warszawskiego portu dla ruchu cywilnego.

- Abyśmy mogli myśleć w sposób poważny o tym przedsięwzięciu, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch cywilny musi zakończyć swoje istnienie na Lotnisku Chopina. Natomiast port Chopina to nie tylko ruch cywilny. To także realizacja określonych zadań związanych z obronnością. I tutaj decyzja jest jeszcze przed nami - powiedział w ubiegłym tygodniu.

Jednak Wild zapewnił, że CPK nie stanowi konkurencji dla lotnisk regionalnych ponieważ oferuje innego rodzaju usługę. - Porty regionalne są przewidziane do ruchu prostszego, bliższego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć w równym stopniu otworzenie restauracji nie zagraża fast-foodom - mówił w TVN24 BiS.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

TV Baranów

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria

Goście Online

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy

 • Fetting Festiwal

  Ogólnopolski festiwal im. Edmunda Fettinga w Baranowie. Przejdź...

  GOPS

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie? Przejdź...

  eSeMeSiak

  Gminny System Powiadamiania SMS Czytaj dalej...

  Urząd Pracy  Grodzisku

  Dyżury pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gminie Baranów. Przejdź...
 • LGD Ziemia Chełmońskiego

  Serwis internetowy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Chełmońskiego. Przejdź...

  Oficjalny Serwis

  Miejscowości i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kask i okolic. Przejdź...

  MODR Warszawa

  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Przejdź...

  KRUS

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje. Przejdź...
 • Praca i Rozwój

  Praca i Rozwój. Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Baranów Przejdź...