Start

herb

 • Zarejestruj się

lokalizacja-CPK-mW dniu 4 października 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju odbyłem spotkanie z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP panem Mikołajem Wildem. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę władz samorządowych, dlatego też oprócz mnie w spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący Rady Gminy.
Głównym tematem spotkania było omówienie spraw związanych z zamiarem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Gminie Baranów.
Z uzyskanych od Pełnomocnika informacji wynika, iż realizacja tego przedsięwzięcia jest obecnie w fazie wstępnej, przed akceptacją Rady Ministrów.
Rozpatrywany obszar na którym ma być zlokalizowany CPK, to teren pomiędzy drogą krajową nr 50, a drogą wojewódzką nr 579, o powierzchni ok.11,4 tys. hektarów, który na mapce otrzymanej od Pełnomocnika jest oznaczony kolorem jasnozielonym i otoczony pomarańczową linią ciągłą (mapka w dużym formacie poniżej). Docelowo lotnisko wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą ma zajmować ok. 3 tys. hektarów.

Dla postępowań lokalizacyjnych i środowiskowych konieczne będzie opracowanie przynajmniej dwóch alternatywnych wariantów usytuowania inwestycji. Od początku 2018 roku rozpoczną się prace związane z przygotowaniem koncepcji dla wyboru wariantu.
Ponieważ prace nad przygotowaniem ww. wariantów dopiero się rozpoczną, na tę chwilę nie mam możliwości wskazania żadnych konkretnych lokalizacji. Wiadomo jedynie, że szczegółowe postępowanie lokalizacyjne ma być zakończone do września 2019 roku.
Kolejne 2 lata ma zająć przygotowanie dokumentacji budowlanej, zaś po tym okresie, czyli od roku 2021, ma się rozpocząć budowa, która wg. planów ma potrwać kolejne 6 lat.
W planach zakłada się także budowę w tym samym czasie linii kolejowej Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi z połączeniem do Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), a także wybudowanie odcinka linii, który połączy trasę kolejową Warszawa – Poznań z trasą Warszawa – Skierniewice.

Jednocześnie pragnę poinformować, że mając na uwadze naturalne zainteresowanie mieszkańców Gminy Baranów planami budowy CPK oraz dużą ilością doniesień medialnych, nie zawsze niestety sprawdzonych (a często mających charakter zwykłych plotek), uzyskaliśmy zapewnienie Pełnomocnika o utrzymaniu dalszych bezpośrenich kontaktów, tak aby wszelkie informacje dotyczące CPK publikowane w oficjalnych materiałach informacyjnych Gminy Baranów trafiały do Państwa z tzw. pierwszej ręki i były informacjami wiarygodnymi i sprawdzonymi.

Andrzej Kolek

Wójt Gminy Baranów

Kliknij na mapę aby powiększyć

Lokalizacja centralnego portu komunikacyjnego mapa

 

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

TV Baranów

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria

Goście Online

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy

 • Fetting Festiwal

  Ogólnopolski festiwal im. Edmunda Fettinga w Baranowie. Przejdź...

  GOPS

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie? Przejdź...

  eSeMeSiak

  Gminny System Powiadamiania SMS Czytaj dalej...

  Urząd Pracy  Grodzisku

  Dyżury pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gminie Baranów. Przejdź...
 • LGD Ziemia Chełmońskiego

  Serwis internetowy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Chełmońskiego. Przejdź...

  Oficjalny Serwis

  Miejscowości i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kask i okolic. Przejdź...

  MODR Warszawa

  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Przejdź...

  KRUS

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje. Przejdź...
 • Praca i Rozwój

  Praca i Rozwój. Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Baranów Przejdź...