Start

herb

 • Zarejestruj się

lokalizacja-CPK-mW dniu 4 października 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju odbyłem spotkanie z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnikiem Rządu Do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP panem Mikołajem Wildem. Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę władz samorządowych, dlatego też oprócz mnie w spotkaniu uczestniczył również Przewodniczący Rady Gminy.
Głównym tematem spotkania było omówienie spraw związanych z zamiarem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Gminie Baranów.
Z uzyskanych od Pełnomocnika informacji wynika, iż realizacja tego przedsięwzięcia jest obecnie w fazie wstępnej, przed akceptacją Rady Ministrów.
Rozpatrywany obszar na którym ma być zlokalizowany CPK, to teren pomiędzy drogą krajową nr 50, a drogą wojewódzką nr 579, o powierzchni ok.11,4 tys. hektarów, który na mapce otrzymanej od Pełnomocnika jest oznaczony kolorem jasnozielonym i otoczony pomarańczową linią ciągłą (mapka w dużym formacie poniżej). Docelowo lotnisko wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą ma zajmować ok. 3 tys. hektarów.

Dla postępowań lokalizacyjnych i środowiskowych konieczne będzie opracowanie przynajmniej dwóch alternatywnych wariantów usytuowania inwestycji. Od początku 2018 roku rozpoczną się prace związane z przygotowaniem koncepcji dla wyboru wariantu.
Ponieważ prace nad przygotowaniem ww. wariantów dopiero się rozpoczną, na tę chwilę nie mam możliwości wskazania żadnych konkretnych lokalizacji. Wiadomo jedynie, że szczegółowe postępowanie lokalizacyjne ma być zakończone do września 2019 roku.
Kolejne 2 lata ma zająć przygotowanie dokumentacji budowlanej, zaś po tym okresie, czyli od roku 2021, ma się rozpocząć budowa, która wg. planów ma potrwać kolejne 6 lat.
W planach zakłada się także budowę w tym samym czasie linii kolejowej Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Łodzi z połączeniem do Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), a także wybudowanie odcinka linii, który połączy trasę kolejową Warszawa – Poznań z trasą Warszawa – Skierniewice.

Jednocześnie pragnę poinformować, że mając na uwadze naturalne zainteresowanie mieszkańców Gminy Baranów planami budowy CPK oraz dużą ilością doniesień medialnych, nie zawsze niestety sprawdzonych (a często mających charakter zwykłych plotek), uzyskaliśmy zapewnienie Pełnomocnika o utrzymaniu dalszych bezpośrenich kontaktów, tak aby wszelkie informacje dotyczące CPK publikowane w oficjalnych materiałach informacyjnych Gminy Baranów trafiały do Państwa z tzw. pierwszej ręki i były informacjami wiarygodnymi i sprawdzonymi.

Andrzej Kolek

Wójt Gminy Baranów

Kliknij na mapę aby powiększyć

Lokalizacja centralnego portu komunikacyjnego mapa

 

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

BRZYWCZY
ceny wykupu
Mam 2 uwagi do proponowanych cen wykupu: 1.) Ceny transakcji w gminie Baranów są niższe niż w sąsiednich gminach. Rolnicy, których grunty zostaną wykupione nie będą mogli kupić gruntów o takiej samej powierzchni w sąsiednich gminach. Dlatego ceny wykupu gruntów powinny być oparte o ś...
piątek, 13, kwiecień 2018
Pakuła
Pomoc w realizacji budowy CPK
Szanowny Panie, chciałbym zapytać - czy można w jakiś sposób pomóc przy realizacji projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego?
niedziela, 18, marzec 2018
Malinowska
Wykup ziem pod budowę CPK
Dzień dobry, W jaki sposob właściciele ziem rolnych zostaną powiadomieni o możliwości sprzedaży ziem pod budowę CPK?W jaki sposób ustalona zostanie cena sprzedaży za metr kwadratowy?? Pozdrawiam
czwartek, 01, marzec 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Sprzedaż Nieruchomości

mapa-gminy

Nieruchomości na sprzedaż

Informacje Wójta Gminy Baranów na temat oferowanych na sprzedaż nieruchomości, stanowiących własność Gminy Baranów. Dalej...

Linia energetyczna 400kV

linia 400 kv

27 lipca br. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę 69/15, w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego, w zakresie planowanego przebiegu trasy południowego półpierścienia warszawskiego linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Kozienice - Ołtarzew. Czytaj dalej...

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Od 1 stycznia 2015 roku rodziny wielodzietne mieszkające na terenie Gminy Baranów mogą składać wnioski o uzyskanie gminnej KARTY DUŻEJ RODZINY 3+. Uprawnienia do ubiegania się o wydanie karty, mogą uzyskać: Czytaj dalej...

TV Baranów

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria

Kalendarium

kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Goście Online

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Polecamy

 • Fetting Festiwal

  Ogólnopolski festiwal im. Edmunda Fettinga w Baranowie. Przejdź...

  GOPS

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie? Przejdź...

  eSeMeSiak

  Gminny System Powiadamiania SMS Czytaj dalej...

  Urząd Pracy  Grodzisku

  Dyżury pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gminie Baranów. Przejdź...
 • LGD Ziemia Chełmońskiego

  Serwis internetowy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Chełmońskiego. Przejdź...

  Oficjalny Serwis

  Miejscowości i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kask i okolic. Przejdź...

  MODR Warszawa

  Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Przejdź...

  KRUS

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje. Przejdź...

Warto odwiedzić

Powiat grodziski
www.powiat-grodziski.pl

Centrum Kultury w Grodzisku
www.centrumkultury.eu

Radio Bogoria
www.radiobogoria.eu

Gmina Grodzisk
www.grodzisk.pl

Biblioteka w Grodzisku
www.biblioteka.grodzisk.pl

Miasto i Gmina Błonie
www.blonie.pl

Centrum Kultury w Błoniu
www.centrumkultury.com.pl

Bramki
www.bramki.com.pl