Wiadomości z Gminy

herb

  • Zarejestruj się

Nie wypalaj traw 2Tylko w piątek strażacy wyjeżdżali do ponad 100 pożarów traw na Mazowszu. W Ząbkach w pogorzelisku znaleźli kobietę. Wojewoda mazowiecki alarmuje, że kulminacja wypalania traw jeszcze przed nami. Ostrzega, że wzniecanie takich pożarów może się skończyć tragicznie i przypomina, że jest ono nielegalne.

- Dzisiaj w pożarze traw w powiecie wołomińskim była pierwsza ofiara śmiertelna. Obawiam się, że niestety nie ostatnia w województwie mazowieckim. W pogorzelisku, gdzie trawy spłonęły, straż pożarna znalazła zwęglone zwłoki kobiety - poinformował w piątek Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W marcu i kwietniu pożarów traw jest najwięcej. Niechlubne rekordy biją regiony warszawski i radomski. Najgorzej jest w powiatach wołomińskim i piaseczyńskim oraz w stolicy.

Można nie zdążyć uciec

 

- To jest plaga. Tylko w piątek było 110 wyjazdów straży pożarnej w całym województwie mazowieckim. Ile będzie w tym roku? - pytał Kozłowski.

Nie wypalaj trawOd początku tego roku mazowieccy strażacy ugasili już ponad 2,2 tys. pożarów traw.

W 2014 roku koszty akcji oraz straty spowodowane przez wypalanie traw wyniosły 1,5 miliona zł.

- Od przypadkowego pożaru nad Wisłą zapalił się most Łazienkowski. Straty bywają gigantyczne. Ci którzy palą ot tak, dla zabawy, często nie są świadomi, że sami mogą w tych płomieniach zginąć. Pożar traw potrafi się rozprzestrzeniać z prędkością 60 km/h. Ten, kto podpala trawy, sam może nie zdołać przed tym, co zrobił, uciec - ostrzegał Kozłowski.

Na zakończenie jeszcze jedno przypomnienie.

Zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów tzw. dobrej kultury rolnej. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3%. Jeśli zostanie stwierdzone, że rolnik wypalał trawy na którymkolwiek z uprawianych przez niego gruntów, o tyle mogą być pomniejszone jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich, płatności do krów i owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a także płatności rolnośrodowiskowe, pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz płatności z tytułu ONW.
nie wypalaj traw 1Wg. ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody w art. 131 pkt 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tys. złotych. Jeśli zaś wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą więzienia od roku do 10 lat.

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria