Wiadomości z Gminy

herb

  • Zarejestruj się

Chyba każdy z nas w dzieciństwie słuchał bajek, baśni i opowieści. To one kształtują naszą świadomość i poczucie więzi z ojczyzną, z miejscem zamieszkania i rodziną, dlatego wymyśliłam projekt BARANEK BENIO, CZYLI BAJKA O HISTORII I TRADYCJI GMINY BARANÓW i będę go zrealizować dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Praca i Rozwój.
Projekt*) polega na napisaniu pod moim kierunkiem przez grupę młodzieży bajki dla dzieci ozdobionej ilustracjami, w której w przystępny sposób zostanie opisana historia wszystkich miejscowości położonych w gminie Baranów. Wyszczególnione będą charakterystyczne miejsca w gminie np.: szkoły, kościoły, urząd gminy, ochotnicze straże pożarne, filia szkoły muzycznej, tężnia, biblioteki. Bajkowy bohater będzie odwiedzał kolejne strategiczne punkty i snuł swoją opowieść.

Grupa projektowa na zajęciach warsztatowych zapozna się z historią gminy (książki, foldery, świadkowie historii – mieszkańcy gminy, wykład prowadzony przez specjalistę), a później zostanie podzielona na podgrupy zajmujące się przygotowaniem opowieści i lustracjami.

Bezpośrednimi adresatami projektu będą dzieci w wieku 6 - 7 lat w liczbie ok. 100 osób – uczniowie klas 1 wszystkich szkół podstawowych w gminie. Są to najmłodsi mieszkańcy gminy Baranów, którzy dopiero uczą się, czym jest świadomość obywatelska i w jaki sposób uczyć się historii, poznawać ją i bezpośrednio doświadczać, aby w przyszłości dawać przykłady i wiedzieć, co i jak opowiadać swoim dzieciom, a dalej wnukom. To ważne, by poznać historię swojej Małej Ojczyzny. Książki zostaną zaprezentowane na spotkaniu społeczności lokalnej, zaś wręczenie ich uczniom klas I z terenu gminy Baranów nastąpi w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Kolejnymi odbiorcami zadania będzie młodzież szkolna. Ta grupa bezpośrednich uczestników zadania opracuje dostępne materiały dotyczące historii gminy i na ich podstawie napisze oraz zilustruje książkę, a później zajmie się jej promocją.

Pośrednio odbiorcami projektu będą wszyscy mieszkańcy gminy, których dzieci i wnuki są zaangażowane w realizację projektu bądź otrzymają książki będące efektem działania młodzieży.

Fragmenty książki będą udostępnione w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej biblioteki, dzięki temu nawet osoby, które na co dzień nie czytają książek, będą miały szansę poznać historię swojej Małej Ojczyzny i zrozumieć, czym jest społeczeństwo obywatelskie.

Teraz już tylko wraz ze Stowarzyszeniem Praca i Rozwój liczę na duże zainteresowanie projektem ze strony wszystkich mieszkańców gminy Baranów.

Aneta Krasińska

*) Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Europa i My" oraz „Program objęty patronatem honorowym Burmistrza Gminy Grodzisk Mazowiecki, Wójta Gminy Baranów i Wójta gminy Jaktorów".

baranek-benio-baner projekt

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria