piknik-naukowyWarsztaty, pokazy i eksperymenty naukowe, miasteczko ruchu drogowego a przede wszystkim interaktywna wystawa „Eksperymentuj!" z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to atrakcje, które znajdą się w programie III Rodzinnego Pikniku Naukowego w Grodzisku Mazowieckim. 3 września, parking przed Centrum Kultury w godz. 10:00 – 15:00. Wstęp wolny.
Stowarzyszenie Europa i My, prowadzące m.in. Uniwersytet Dziecięcy w Grodzisku Mazowieckim, wspólnie z Centrum Kultury oraz partnerami zaprasza na trzeci już Rodzinny Piknik Naukowy. Główną atrakcją imprezy będzie interaktywna wystawa pt. „Eksperymentuj!" przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zaprezentowanych zostanie 15 eksponatów. Dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły m.in. rozwiązywać szyfry i łamigłówki, dzięki trójwymiarowej układance poznać budowę ludzkiego ciała, odkryć sposób działania zmysłów – wzroku i słuchu a także sprawdzić swoją pamięć.

Dodatkowo będzie można wypróbować wirujące krzesło, kule plazmową, najszybszą zjeżdżalnie, półkule magdeburskie oraz sprawdzić szybkość swoich reakcji. Objazdową wystawę „Eksperymentuj!" wzbogacą pokazy eksperymentów popularnonaukowych, łączących naukę z zabawą prowadzone przez animatorów Centrum Nauki Kopernik.

– Długo czekaliśmy, aby Centrum Nauki Kopernik mogło przyjechać do Grodziska Mazowieckiego – mówi Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenie Europa i My, organizator pikniku. – W końcu jednak się udało i możemy wspólnie zaprezentować wystawę, którą do tej pory obejrzało już ponad 200 tys. osób w całym kraju – dodaje. Wystawa przeznaczona jest dla różnych grup odbiorców, zarówno dla dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, jak i dla młodzieży oraz dorosłych.
W ramach pikniku poza gośćmi z Warszawy, na uczestników czekać będzie całe mnóstwo dodatkowych atrakcji, wśród których znajdą się m.in. zabawy dla przyszłych pilotów na żyroskopie, pokazy ratownictwa medycznego czy rozmowy ze strażakami i zwiedzanie prawdziwego wozu strażackiego od środka. Ciekawym punktem wydarzenia będą warsztaty tworzenia komety, pokazy pszczelarskie a także zapoznanie się z pracą strażników miejskich z ekopatrolu. Grodziska Policja przygotuje specjalne mini miasteczko ruchu drogowego, na którym dzieci będą mogły uczyć się bezpieczeństwa poruszania na drodze, a dorośli m.in. dzięki specjalnym okularom sprawdzić, jak wygląda droga po spożyciu alkoholu. – Nauka nie musi być nudna. Jest wręcz bardzo ciekawa i pasjonująca. Trzeba tylko poczuć w sobie pierwiastek odkrywcy – mówi Daniel Prędkopowicz. – Właśnie poprzez organizację tego pikniku, a także prowadząc Uniwersytet Dziecięcy dla najmłodszych, staramy się to pokazać. Chcemy zaszczepić w młodym pokoleniu chęć poznawania, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi – dodaje.
Spragnionych nauki, podanej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, organizatorzy zapraszają na parking przed Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, 3 września 2016 roku (sobota) w godzinach 10-15. Wydarzenie ma charakter edukacyjny, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program tegorocznego pikniku można znaleźć na stronie: www.europaimy.org a także na plakacie.

Podczas Pikniku w namiocie Stowarzyszenia Europa i My będą udzielane informacje odnośnie programu wydarzenia oraz trwających zapisów na nowy semestr Uniwersytetu Dziecięcego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Organizatorem 3. Rodzinnego Pikniku Naukowego jest Stowarzyszenie Europa i My wspólnie z Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckiem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Gminę Grodzisk Mazowiecki oraz Grodziską Spółdzielnię Mieszkaniową. Dodatkowo wspierają je Studio Graficzne Lingbrett, drukarnia DB Print oraz Marcin Masalski Fotografia.
Partnerami Pikniku są: Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim, Ochotnicza Straż Pożarna w Grodzisku Mazowieckim, Harcerski Klub Ratowniczy, UKS Budo Grodzisk Mazowiecki, Stowarzyszenie Szansa w Żabiej Woli.
Patronat medialny: Polskie Radio RDC, GTV Twoja okolica, Radio Bogoria, Grodziskie Pismo-Społeczno-Kulturalne Bogoria, GrodziskNews, Obiektyw.info, Gazeta oraz portal WPR, Książenice info oraz Obiektywna.pl

Transmisje obrad

Zuchniewicz
Witam