Wiadomości z Gminy

herb

  • Zarejestruj się

piesZima to szczególnie trudny czas. Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie odmrożeniami czy hipotermią drastycznie wzrasta, szczególnie dla zwierząt domowych, które nie zawsze przystosowane są do życia w niskich temperaturach. Podczas gdy my korzystamy z uroków zimy, one walczą o przetrwanie. Skazane na chłód żyją zaniedbane i głodne w rozpadających się budach lub na skrawkach gołego betonu.

Tegoroczna zima nie jest jakoś szczególnie uciążliwa, ale kilknaście mroźnych dni okazało się mocno dotkliwych nie tylko dla ludzi, którzy radzą sobie z ujemną temperaturą zakładając ciepłe ubrania lub ogrzewając się w domach, ale przede wszystkim dla zwierząt gospodarskich i domowych.
Wszystkim właścicielom przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów: "Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody" (rozdział 2 art. 9.1. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt).

Niedopełnienie zapisów ustawy grozi grzywną, aresztem lub mandatem w wysokości do 1000 zł. W szczególnych przypadkach właściciel zwierzęcia może zostać zobowiązany do zapłaty nawiązki w wysokości do 2500 zł na Towarzystwo Ochrony Zwierząt. Ponadto może zostać zobowiązany do nieodpłatnego przekazania zwierząt osobie trzeciej.

Jeżeli widzicie, że zwierzętom dzieje się krzywda, reagujcie!

Niezależnie czy jest to zwierzę bezdomne czy z sąsiedniej posesji! Pamiętajcie, że nie zostaniecie z problemem sami! O pomoc możecie zwrócić się bowiem do Grodziskiej Straży Zwierząt tel. 694 711 973, a także do Urzędu Gminy w Baranowie tel. 46 858 13 50.

geoportal-sdi-baranow.png

 

szkoly-i-przedszkole

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria

gminny-program-azbest

SUW Kaski

OSP Boża Wola

partnerskie-gminy-baranow

Warto odwiedzić

Powiat grodziski
www.powiat-grodziski.pl

Centrum Kultury w Grodzisku
www.centrumkultury.eu

Radio Bogoria
www.radiobogoria.eu

Gmina Grodzisk
www.grodzisk.pl

Biblioteka w Grodzisku
www.biblioteka.grodzisk.pl

Miasto i Gmina Błonie
www.blonie.pl

Centrum Kultury w Błoniu
www.centrumkultury.com.pl

Bramki
www.bramki.com.pl