Z Życia Gminy

herb-gminy-baranow

Z Życia Gminy

biblioteka(opracowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta Stołecznego Warszawy Biblioteka Główna woj. mazowieckiego)

Jak wynika z raportu za 2015 rok baranowska biblioteka uplasowała się na drugim miejscu pod względem ilości księgozbiorów (w wol.), z wartością 353, 19. Spośród gmin ościennych lepiej w tej kategorii wypadła tylko biblioteka w Podkowie Leśnej (508, 40). Wynik Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranowie jest lepszy niż średnia powiatowa oraz wojewódzka.
Pod względem zakupu nowości wydawniczych (w wol.) nasza biblioteka także zajęła drugie miejsce (16,78), ustępując pierwszego miejsca Podkowie Leśnej (33,44). Również tutaj baranowska biblioteka znacznie lepiej wypada na tle powiatu oraz województwa.
Pod względem czytelników GBP w Baranowie zajęła trzecie miejsce (16,05). Pierwsze miejsca przypadły kolejno Podkowie Leśnej (46,94) i Grodziskowi Mazowieckiemu (22,84). W tej kategorii Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie jest poniżej średniej powiatu i województwa. Pocieszającym jest fakt, iż jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią województwa mazowieckiego z wyłączeniem Biblioteki Wojewódzkiej oraz Bibliotek Publicznych Dzielnic Warszawy, to wynik baranowskiej biblioteki jest wyższy.
Pod względem wypożyczeni (w wol.) GBP Baranów, z wynikiem 266,71 wypada gorzej od bibliotek w: Podkowie Leśnej (1205,35), Jaktorowie (270,53), a także w Grodzisku Mazowieckim (266,71). Wynik naszej biblioteki jest tutaj gorszy zarówno od średniej powiatowej, jak i wojewódzkiej.

Dysproporcje pomiędzy różnymi bibliotekami spowodowane są wieloma czynnikami. Najistotniejszymi z nich są jednak liczba mieszkańców oraz przyzwyczajenia czytelnicze. Biorąc pod uwagę poprzednie lata, Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie pnie się coraz wyżej w rankingach, co jest niezwykle motywujące zarówno dla biblioteki, jak i jej czytelników. Życzymy dalszego rozwoju biblioteki gminnej i kolejnych sukcesów.

Dożynki w Cegłowie.
Tym razem z nieco innej perspektywy niż zazwyczaj.

Zapraszamy do galerii

kolonie w lipnicy 2015Jak co roku Wójt Gminy Baranów oraz Gminny Klub Sportowy Orion-Puls Cegłów zorganizowali letni wypoczynek dla dzieci z naszej gminy. Po raz trzeci gościliśmy w dniach 02.07-12.07.2015 r., na przepięknej Ziemi Kaszubskiej w miejscowości Lipnica w powiecie bytowskim. Na kolonii przebywało 48 dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Podczas pobytu, oprócz dobrej zabawy i miłej atmosfery, dzieci uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez kadrę wychowawców w ramach przygotowanego programu pobytu.

kolonie w lipnicy 2015Uczyliśmy się pływać i uprawialiśmy turystykę kwalifikowaną. Ponadto prowadziliśmy zajęcia sportowe oraz gry i zabawy. Podczas pobytu wyjechaliśmy na wycieczkę do Trójmiasta. Zwiedzaliśmy Stadion PGE Arena, wybudowany na Euro 2012, byliśmy na molo w Orłowie, na Westerplatte, a także w Porcie Gdyńskim, gdzie mogliśmy podziwiać tamtejsze Oceanarium. Wzięliśmy również udział w turnieju piłki nożnej, w którym naszymi rywalami była młodzież z Ukrainy oraz z Sochaczewa.

Dożynki, dożynki i po dożynkach !

Zapraszamy do foto-galerii.

Za nami czwarty już zlot rowerowy. 28 czerwca prawie 300 rowerzystów zwiedziło gminę Baranów. Również w tym roku dla uczestników przygotowane były trzy trasy: z Baranowa, z Bożej Woli i z Kask. Każda z tras liczyła 17 km. Na mecie – placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez sołectwo Osiny i OSP.

Wśród rowerzystów można było dostrzec Pana Marka Wieżbickiego – Starostę Grodziskiego, Pana Andrzeja Kolka – Wójta Gminy Baranów oraz Radnych Gminy Baranów.

Pomimo upalnej pogody, trudnych sytuacji i wypadków na trasie nie było – zapewnione przez Ochotnicze Straże Pożarne z Baranowa, Bożej Woli i Kask wozy strażackie zadbały o bezpieczeństwo rowerzystów.

Założeniem rajdu było zachęcenie do rekreacji i spędzania wolnego czasu w sposób aktywny przez całe rodziny, dlatego po dotarciu na metę i posiłku regeneracyjnym Animator sportu – Robert Błaszczyk poprowadził gry i zabawy rodzinne. Dla najmłodszych przygotowany był również kącik z malowaniem buziek, a dla starszych nauka pierszej pomocy przez Warszawską Grupę Wysokościową S12.

Wszystkim uczestnikom konkursów zostały wręczone nagrody. Podczas Zlotu został nagrodzony także najmłodszy uczestnik Zlotu – Ola Kuran z Nowej Pułapina oraz najstarszy uczestnik Zlotu – Pan Czesław Dziewulski z Żab i Pan Antoni Celiński z Bożej Woli.

W tym roku po raz pierwszy, Wójt Gminy Baranów wręczył rowery trójkołowe dla osób mających problemy z poruszaniem się. Rowery trafiły do Samanty Kośmińskiej, Dawida Świniarka oraz Artura Bodycha.

Tradycją jest, że na zakończenie Zlotu odbywa się losowanie nagrody głównej – roweru. Szczęśliwy numer to 48 na trasie Boża Wola - Osiny należący do Pani Ewy Wojtczuk z Bożej Woli. Gratulujemy.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w uczestnictwo i współorganizację Zlotu rowerowego Osiny 2015.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.

Karolina Kruk-Szymaniak

Geoportal Gminy Baranów