O Bibliotece

herb

  • Zarejestruj się

Gminna Biblioteka Publiczna

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie

ul. Armii Krajowej 49
96-314 Baranów
tel. +48 46 856 03 30
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strona internetowa: www.biblioteka-baranow.pl

Dyrektor Biblioteki
Bożena Stegienko
tel. kom. +48 534 330 099

Bibliotekarz
Barbara Mierzejek

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 09.00 - 16.00
Wtorek: godz. 09.00 - 16.00
Środa: godz. 12.00 - 18.00
Czwartek: godz. 09.00 - 16.00
Piątek: godz. 12.00 - 18.00

 

Filia Biblioteki Publicznej w Kaskach

96-314 Kaski
ul. Królewska 44
tel. +48 46 856 08 47

Młodszy bibliotekarz
Katarzyna Puczyńska

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 8.00 - 16.00

Wtorek: godz. 8.00 - 16.00

Środa: godz. 14.00 - 18.00

Czwartek: godz. 10.00 - 18.00

Piątek: godz. 10.00 - 18.00

 

Filia Biblioteki Publicznej w Golach

96-314 Gole

Młodszy bibliotekarz
Krystyna Mońka

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: godz. 9.00. - 16.00

Środa: godz. 08.00 - 16.00

biblioteka-gminnaGminna Biblioteka Publiczna w Baranowie została utworzona w 1949 roku. Pierwsze sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego zachowało się z 1952 r. To właśnie w nim rok 1949 podano jako datę początku działalności instytucji.

Pierwszym organizatorem biblioteki i zarazem jej kierownikiem była nauczycielka Maria Ziętek, która kierowała biblioteką półtora roku. Księgozbiór początkowy liczył 100 woluminów. Korzystało z niego 60 czytelników. Biblioteka została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej i otrzymała z Ministerstwa Oświaty za pośrednictwem biblioteki powiatowej w Grodzisku Mazowieckim kilkaset książek. W 1952 r. księgozbiór liczył 134 woluminy. W tym czasie odwiedziło bibliotekę 170 czytelników. Liczba wypożyczeń wynosiła ogółem 807 książek.

Celem powstania biblioteki było zaspokojenie potrzeb czytelniczych mieszkańców wsi. Zakupami książek dla bibliotek gminnych zajmowała się biblioteka powiatowa w Grodzisku Mazowieckim.biblioteka-kaski Dystrybutorem książek była Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska". W 1963 r. utworzono w bibliotece nowy dział informacyjno-bibliograficzny. Powstało kilka punktów bibliotecznych. Biblioteka wprowadziła w życie hasło „W każdym domu czytelnik biblioteki ".Placówka brała aktywny udział w licznych konkursach. W 1964 r. w konkursie „Złoty kłos dla twórcy" zdobyła I miejsce w powiecie grodziskim, otrzymując pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Brała również udział w konkursie pt."Książka uczy, radzi i wychowuje" oraz „Bliżej książki współczesnej". Biblioteka uczestniczyła w organizowanych każdego roku „Dniach Oświaty, Książki i Prasy".

Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od października 1997 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie otrzymała nowy lokal przy miejscowej szkole.

biblioteka-baranowGminna Biblioteka Publiczna w Baranowie działa jako instytucja kultury w oparciu o statut nadany Bibliotece Uchwałą nr XI/62/2007 Rady Gminy w Baranowie z dnia 21 listopada 2007.

Biblioteka Publiczna w Baranowie stara się zaspokoić potrzeby czytelnicze mieszkańcw naszej gminy. Wszystkie swoje zadania realizuje w siedzibie głównej w Baranowie ul. Armii Krajowej 49 w której znajduję się: czytelnia, wypożyczalnia oraz czytelnia internetowa.

Poza siedzibą główną działają dwie filie biblioteczne:

Filia Biblioteczna w Kaskach
Filia Biblioteczna w Golach

Zbiory biblioteczne

Biblioteka gromadzi zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, klasycznej i współczesnej. Posiada także bogaty księgozbiór naukowy, dydaktyczny i popularnonaukowy oraz wydawnictwa encyklopedczne i słowniki.
Biblioteka gromadzi również wydawnictwa o zasięgu regionalnym opisujące przeszłość i teraźniejszość regionu oraz dokumenty życia społecznego.

Zbiory biblioteczne są systematycznie uzupełniane przez zakup nowości wydawniczych. Stan księgozbioru na dzień 31.12.2012 r. wynosi 16 882 voluminów. Biblioteka prenumeruje również wiele czasopism z różnych dziedzin.

Podkategorie

Transmisje obrad

projekty-unijne

Indeks Jakości Powietrza

referendum-w-baranowie

cpk-pytania-do-pelnomocnika-rzadu

program pos banner ogolny 200x300

Najnowsze pytania do pełnomocnika

Zuchniewicz
Witam
Witam mam pytanie jest nas czworo rodzeństwa i mamy spadek po ojcu jest podzielone i nie wiadomo gdzie co ma i to z tym zrobić. Tam idzie szybką kolej i lotnisko proszę o informację. Pozdrawiam
niedziela, 23, wrzesień 2018
Dwużnik
Plany CPK
Witam Pana Pełnomocnika, Czy kiedyś ktoś doczeka się na jakąś konkretną odpowiedź co dalej z tą wspaniałą inwestycją czy dalej będziemy zbywani propagandą sukcesu dobrej zmiany???? Pozdrawiam Suweren
czwartek, 20, wrzesień 2018
Marek
Działka
Witam, Grunt, który posiadam to działka(grunty rolne gr 5) nie posiadająca mpzp, z dostępem do drogi, do zmiany jej przeznaczenia potrzebne jest jedynie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Działka ta znajduje się w obszarze potencjalnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jeżeli prognoz...
sobota, 18, sierpień 2018

ustawa-antysmogowa

geoportal-gminy-baranow

program-usuwania-azbestu

gminy-partnerskie

szkoly-i-przedszkole

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Menu Główne

Start

Gmina

Informacje

Ogłoszenia

e-Urząd

Galeria