Gminne Przedszkole w Cegłowie

herb-gminy-baranow

  • Zarejestruj się

Aktualności

27 czerwca przedszkolaki, zaproszeni goście i rodzice uczestniczyli w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2015/16. Na początku spotkania Pani Dyrektor podsumowała najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w przedszkolu – nasi wychowankowie brali udział w wielu imprezach i uroczystościach, uczestniczyli w wycieczkach oraz konkursach. Następnie przyszedł czas na pokaz umiejętności tanecznych, wokalnych i aktorskich również w j. angielskim. Każda grupa zaprezentowała się w przedstawieniu odnoszącym się do zbliżających się wakacji.

Oprócz tematycznych wierszy i piosenek odbył się też popisowy pokaz tanecznych zdolności małych kibiców wspierających naszą polską reprezentację na Euro 2016. Najstarsza grupa zatańczyła tradycyjne polskie tańce: Poloneza i Szota. Nie zabrakło też uroczystego pożegnania i podziękowań ze strony kończących swą przygodę z przedszkolem wychowanków. Podsumowując rok szkolny 2015/16 cieszymy się z sukcesów i osiągnięć naszych dzieci, dziękujemy za wsparcie i współpracę rodzicom, a na wakacyjny czas życzymy dużo słońca, radości oraz udanych, bezpiecznych podróży.

bazyli-17 czerwca przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Borsuk Bazyli rusza do miasta". Po otrzymaniu zaproszenia tytułowy Bazyli spakował niezbędne rzeczy i wyruszył w podróż do myszki Felicji. Po przybyciu do miasta okazało się, że borsuk zgubił się i nie zna wielu ważnych zasad poruszania się po drodze i jeżdżenia autem. Poza tym zwierzak przekonał się, że w nieznanym mieście można natknąć się na złe osoby. Na szczęście bohater spotkał też wiele życzliwych postaci, które dużo go nauczyły i mu pomogły. Cała wyprawa zakończyła się pomyślnie i Bazyli trafił w końcu do celu. bazyli-4Nauka płynąca z przedstawienia to wiedza o tym, że nie należy ufać obcym i trzeba być szczególnie ostrożnym w nieznanym nam miejscu. Przedstawienie było formą działań profilaktycznych prowadzonych przez przedszkole przed zbliżającymi się wakacjami i letnimi wyjazdami naszych podopiecznych.

25 kwietnia przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Sromowa, gdzie odwiedziły Ludowe Muzeum Rzeźb Drewnianych. Dzieci mogły obejrzeć sceny: z wesela łowickiego, uroczystej procesji Bożego Ciała, Szopkę Bożonarodzeniową oraz scenki rodzajowe z życia dawnej wsi z okolic Łowicza. Pośród ekspozycji nie zabrakło postaci historycznych i walorów podkreślających piękno naszej przyrody (scenka: Cztery Pory Roku). Wszystkich zachwyciły kolorowe postacie wyposażone w ruchome mechanizmy, a barwnym obrazom realności dodawały puszczane w tle odgłosy gospodarskich zwierząt (również wyrzeźbionych z dużą precyzją) i przyśpiewki łowickie charakterystyczne dla tego regionu. Najmłodsi poszerzyli też swą wiedzę na temat starych, nieznanych już zawodów, jak: kołodziej, bednarz czy kowal.

19 kwietnia, po raz kolejny, zaprosiliśmy do przedszkola rodziców naszych pociech, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych. Temat zajęć związany był ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki, a głównym założeniem było, oprócz jak zwykle dobrej zabawy, zachęcenie rodziców do codziennego czytania dzieciom, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju.
W programie zajęć znalazły się więc: czytane fragmenty znanych bajek, baśni i wierszy, zagadki dydaktyczne, i drużynowe układanie puzzli z ilustracjami z wybranych książek.

W dniu 4 kwietnia odwiedziła przedszkolaków pani Justyna Rudzińska, która zapoznała wszystkich z wyglądem i budową skrzypiec. Dzieci dowiedziały się, co jest niezbędne do gry na tym smyczkowym instrumencie oraz same mogły przekonać się, czy jest to trudne zadanie. W drugiej części spotkania nasz gość zagrał kilka melodii, a zadaniem dzieci było zatańczenie do wygrywanego rytmu. Pani Justyna zaakompaniowała nam też wybrane, znane piosenki, które przedszkolaki chętnie zaśpiewały. Interesującym momentem było również odgadywanie różnych odgłosów wygrywanych przez muzyczkę, które odzwierciedlały m.in.:

30 maja grupa teatralna „Art-Re" z Krakowa wystąpiła w spektaklu „Koziołek – nie matołek". W czasie swej podróży do Pacanowa koziołek zawędrował do wielu ciekawych krajów. Nasz bohater dotarł m.in. do Chin, gdzie poznał tamtejsze zwyczaje i upodobania kulinarne. Drugim miejscem, który odwiedził koziołek była Japonia. W „kraju kwitnącej wiśni" spotkał walecznego wojownika ninja, z którym nasi wychowankowie mogli pouczyć się wschodnich sztuk walki. Następnymi miejscami, do których trafił wędrowiec to: śnieżna i mroźna Grenlandia, amerykańska wioska indiańska, gorąca i piaszczysta pustynia.

25 maja wszystkie przedszkolaki powitały swoich rodziców z okazji bardzo ważnej uroczystości: Święta Mamy i Taty. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się już dużo wcześniej – maluchy wykonały kolorowe niespodzianki dla rodziców, z ochotą uczyły się tekstów wierszy i piosenek, a nawet staranniej niż zawsze wysprzątały swoje sale, aby jak najpiękniej przywitać naszych gości. We wszystkich grupach dzieci z dużym zaangażowaniem, ale mimo wszystko z towarzyszącą im małą tremą, zaprezentowały inscenizacje, przedstawienia, wesołe piosenki oraz kolorowe układy taneczne.

23 marca zaprosiliśmy do przedszkola rodziców oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Golach na Apel Wielkanocny. W bardzo miłym, świątecznym nastroju, wśród kolorowej scenerii, przygotowanej przez panie nauczycielki, wystąpiły wszystkie grupy przedszkolne. Na scenie pojawiły się zatem: urocze zajączki, kolorowe pisanki, żółte kurczątka i wesołe owieczki. Jak można zauważyć, wszystkie przebrania odpowiadały symbolom wielkanocnym, a piosenki i wierszyki związane były z tą tematyką. Nie zabrakło też miłych życzeń płynących od najmłodszych, skierowanych do wszystkich gości. Po występach przedszkolaków miłą niespodzianką była inscenizacja przygotowana przez starsze dzieci ze szkoły, która opowiadała o obyczajach wielkanocnych i tradycjach Wielkiego Tygodnia. Na koniec uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym ciepłe i szczere życzenia. Nasz Apel zainicjonowany był myślą, aby choć na chwilę oderwać się od natłoku zajęć związanych z organizacją Świąt, a życzliwa atmosfera oraz ciepło płynące wprost z dziecięcych serc pozwoliły zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad sensem tych szczególnych dni.

Zgodnie z tradycją, w poniedziałek 21 marca, świętowaliśmy powrót wiosny. Już od rana wszystkie przedszkolaki stroiły marzanny, które w tym roku były jeszcze bardziej zwiewne i kolorowe. Po skończonej pracy wszyscy wyszli na spacer, aby tam pożegnać się z zimą pozostawiając kukły na pobliskim skwerze, aby udały się w podróż do innych krajów. Maluchy z wielkim entuzjazmem powitały wiosnę, która przynosi nam dużo słońca i energii, co można zauważyć u naszych wychowanków. Po powrocie do przedszkola okazało się, że na miejscu czekał list od Pani Wiosny, która obiecała, że niebawem każdy następny dzień będzie coraz cieplejszy, a za oknem wszystko nabierze pięknego koloru zieleni. Trzymamy za słowo, bo przedszkolaki nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły więcej czasu spędzać na boisku, placu zabaw i na wiosennych spacerach.

15 marca 70 przedszkolaków uczestniczyło w wycieczce do Błonia. Dzieci zaraz po śniadaniu wyruszyły w podróż dwoma dużymi autokarami, co już dostarczyło im wiele wrażeń. Po dotarciu na miejsce, czyli do Centrum Kultury, maluchy udały się do sali kinowej, gdzie oglądały rysunkowy film pt. „Proszę Słonia". Bajka opowiadała o przygodach chłopca Pinia i jego słonia Dominika. Po seansie przedszkolaki udały się do Biblioteki Publicznej Gminy Błonie. Tam Pani Bibliotekarka opowiedziała o zasadach korzystania z biblioteki, oprowadziła nas po wszystkich działach znajdujących się w placówce. Dzieci poznały „Encyklopedię wiedzy o książce", w której zawarte są dobre rady, jak dbać o książki. Dalsza część prelekcji odbyła się w kąciku dla najmłodszych, w którym nasi wychowankowie układali puzzle będące ilustracjami znanych baśni oraz rozwiązywali zagadki przedstawione w formie prezentacji multimedialnej. Na koniec każdy mógł wykonać wiosenny obrazek metodą origami, lub wielkanocnego zająca z papieru.
Wyjazd bardzo podobał się przedszkolakom, a wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci zapowiedzieli udział w następnej wspólnej wycieczce.

W naszym przedszkolu odbywają się systematycznie zajęcia z języka angielskiego, na których dzieci uczą się podstawowych słówek i śpiewają piosenki. W piątek, 18 marca, Pani Kasia Łażewska zaprosiła na zajęcia otwarte rodziców naszych wychowanków. W czasie wspólnej zabawy przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą z dorosłymi, tańczyły i śpiewały do anglojęzycznego repertuaru dziecięcego oraz rozwiązywały zagadki edukacyjne. Rodzice naszych maluchów byli pod wielkim wrażeniem ich zdolności i umiejętności, co, mamy nadzieję, przełoży się w przyszłości na coraz sprawniejszą komunikację międzynarodową.

gminny-program-azbest

SUW Kaski

OSP Boża Wola

Warto odwiedzić

Powiat grodziski
www.powiat-grodziski.pl

Centrum Kultury w Grodzisku
www.centrumkultury.eu

Radio Bogoria
www.radiobogoria.eu

Gmina Grodzisk
www.grodzisk.pl

Biblioteka w Grodzisku
www.biblioteka.grodzisk.pl

Miasto i Gmina Błonie
www.blonie.pl

Centrum Kultury w Błoniu
www.centrumkultury.com.pl

Bramki
www.bramki.com.pl